<![CDATA[Yeni Bloglar - Buzlu Spor]]><![CDATA[Buz Patenleri]]>

Buz Pateni,  Buz zeminde altı kızaklı patenle kayarak yapılan dünya çapında bir spor dalıdır. Vücudu biçimlendirerek, ruhi zenginliği, moral rahatlığını ve fiziki gelişmeyi sağlıklı bir şekilde düzenler. Hareketlerdeki ifade gücünü ve aynı zamanda dayanıklılığı da eğitir. Buz Patenin en önemli etkisi estetik yönde olmasıdır. Bireysel ve çift olarak, ayrıca gruplar halinde buz üzerinde dönüş, kaldırış, atlayış ve adım dizisi gibi hareketlerin boy gösterdiği bir olimpiyat sporu olarak anılır.

 

]]>
12Fri, 8 January 2016 00:00:00 UTC
<![CDATA[Buz Patenine Başlarken ;]]>

Buz Pateni sporunu hobi olarak icra edecekseniz dahi dikkat etmeniz gereken belli başlı unsurlar vardır. Temel unsur beden terbiyesi olarak bilinir. Düzenli olarak yapacağınız beden egzersizleri, kaslarınızın gelişmesine, vücudunuzun esnekliğine kadar birçok rol oynar. Buz pateni için önemli unsurlardan biri de esnekliktir. Sanat ve Sporu bir arada barındıran buz pateni, buzla kaplı düz ve sert bir zeminde yapılır.

 

]]>
13Mon, 18 January 2016 00:00:00 UTC
<![CDATA[Buz Pateni Kaymada Püf Noktalar]]>

Spor dalı yahut hobi olarak tercih edilen buz pateni kayma için buz pistlerine ihtiyacınız var. Bazı kimyasal maddeler kullanılarak yapay olarak inşa edilen buz pisti alanları sürekli soğutularak düz ve sert zemin sağlanır.

Buz zemin üzerinde dengede durmanızı sağlayacak en önemli unsurlardan birisi, doğru paten seçimidir. Artistik buz patenleri arasında bulunan buz pateni çeşitlerinden ayak numaranıza ve başlangıç seviyenize göre seçim yapmalısınız.

 

]]>
14Mon, 14 March 2016 00:00:00 UTC
<![CDATA[Patenin Tarihçesi]]>

Paten kullanımı tarih içerisinde ilk defa 18.yy’da Hollandalılar tarafından başlatılmıştır. İlk tekerlekli paten tanıtımını ise 1760 yılında Joseph Merlin yapmıştır. John Joseph Merlin, tekerlekli pateni icat eden ilk kişi olarak kayıtlara geçmiştir. Müzik aletleri yapımcısı olan, Belçikalı Joseph Merlin yeni buluşu olan patenleri 1760 yılında İngiltere’de bir toplantıda tanıtmıştır. 

]]>
15Fri, 27 May 2016 00:00:00 UTC
<![CDATA[Tekerlekli Paten Hakkında]]>

 

Tekerlekli paten; parke, beton ve asfalt gibi zeminlerde kaymak üzere tasarlanmış, alt kısmında tekerlek bulunan bir serbest zaman aktivitesi ve spor yapma aracıdır. Tekerlekli patenler salonlarda, açık havalarda, park ve benzeri yerlerde kullanılmak üzere üretilmişlerdir. Tekerlekli patenler aynı zamanda Inline Paten ismiyle de kullanılmaktadır.

 

]]>
16Fri, 3 June 2016 00:00:00 UTC
<![CDATA[Tekerlekli Patenin Bölümleri ve Teknik Özellikleri]]>

Tekerlekli patenler, belirli parçaların birleşmesi ile bir bütün haline gelmektedir. Her bir parça farklı özelliklere ve farklı işlevlere sahiptir. Bilindiği üzere tekerlekli patenler kendi içerisinde farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Bunlar; fitness patenler, agresif patenler, çocuk patenleri, freestyla patenler, urban patenler ve benzeridir. Her bir paten çeşidi kendi içerisinde farklı teknik özellikler içermektedir. Ancak hepsi hemen hemen aynı bölümlerden meydana gelmektedir.

 

]]>
17Tue, 21 June 2016 00:00:00 UTC
<![CDATA[Tekerlekli Paten Terimleri]]>

Tekerlekli patenler, birçok farklı parçanın birleşmesi sonucu bir bütün olmaktadırlar. Ayrıca patenler ile ilgili bilgi verilirken hem bu parçalar anlatılır hem de bazı özel terimler kullanılır. Her şeyde olduğu gibi tekerlekli patenlerde de bu alana özgü, bazı anlamsal terimler vardı. Profesyonel paten yapanlar bu terimlerin neler olduğuna ve ne anlama geldiğine hakimdir. Ancak paten kaymaya yeni başlayanlar ve paten almaya yeni karar verenler, bu terimlere çok fazla hakim değillerdir.

 

]]>
18Sat, 25 June 2016 00:00:00 UTC
<![CDATA[Tekerlekli Paten Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?]]>

Paten kayma, her yaşta insanın zevkle yaptığı bir spordur. Daha doğrusu hem spor amaçlı hem hobi amaçlı yapılmaktadır. Paten sektörü içerisinde, kullanım amacına göre ve teknik özelliklerine göre birçok tekerlekli paten çeşidi bulunmaktadır. Bu tekerlekli patenlerin hepsi kendi içerisinde ayrı ayrı özellikler barındırmaktadır. Bu yüzden tekerlekli paten alınacağı zaman genel olarak herkesin kafasında “ Nasıl bir paten almalıyım? Paten alırken nelere dikkat etmeliyim?” tarzında sorular belirmektedir.

 

 

]]>
19Mon, 27 June 2016 00:00:00 UTC
<![CDATA[Tekerlekli Paten Kaymanın Faydaları]]>

Tekerlekli paten kaymak çok eski zamanlardan bu yana giderek gelişen ve kullanımı artan bir aktivitedir. Her yaş grubundaki bireyin kaydığı tekerlekli patenler; spor ve hobi amaçlı kullanılmaktadır. Hem spor dalı olarak hem hobi olarak kullanılan tekerlekli patenler insan sağlığına olumlu katkılarda bulunmaktadır. Bilinçli ve düzenli olarak paten kaymanın insan vücuduna birçok faydası vardır.

 

]]>
20Mon, 11 July 2016 00:00:00 UTC
<![CDATA[Paten Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler]]>

Paten kaymak hem hobi hem spor amaçlı yapılan bir faaliyettir. Her yaştan insana hitap eden tekerlekli patenler ile zaman geçirmek oldukça eğlencelidir. Zamanın iyi ve eğlenceli olarak değerlendirilmesinin yanında paten kaymak insan sağlığına da birçok açıdan fayda sağlamaktadır. Paten kaymak zevkli ve sağlıklı olduğu kadar; bilinçsizce yapılan paten sürüşleri bir o kadar tehlikedir. Bu yüzden tekerlekli paten kayarken dikkatli olunması ve birtakım önlemlerinde alınması gerekir.

 

 

]]>
21Thu, 4 August 2016 00:00:00 UTC
<![CDATA[Agresif Patenler Hakkında]]>

Paten kayma konusunda kendinizi ilerlettiniz ve artık düz bir şekilde paten kaymak size yetersiz geliyorsa ve birazda adrenalin istiyorsanız agresif patenler tam size göre. Skateparklardaki rampalarda kaymak, trabzanların üstünde kaymak, yüksek yerlerden atlayıp, zıplamak ve boruların üzerinden kaymak istiyorsanız kendinize bir agresif paten almalısınız. Agresif paten, sadece paten parklarında ya da parkurlarda değil, sokaktaki her türlü engelin üzerinden atlayarak sürüş yapmaya da uygundur. 

 

 

]]>
22Mon, 8 August 2016 00:00:00 UTC
<![CDATA[Classic Qads Patenler Hakkında]]>

Ayakkabı şeklinde tasarlanmış önde ve arkada ikişer tane tekerleği olan paten türü Classic Qads paten olarak adlandırılmaktadır. Tekerlek diziliş yapısı itibariyle diğer paten türlerinden ayrılmaktadır ve bu yüzden ‘dört tekerlekli paten’ olarak ismi anılmaktadır. Diğer paten türlerinde tekerlek dizilişi önden arkaya sıralı haldedir. Ancak Classic Quads patenlerde teker diziliş yapısı farklıdır.

 

 

]]>
23Sat, 20 August 2016 00:00:00 UTC