Sık Sorulan Sorular

SIK SORULAN SORULAR

 

1-Patene başlamak istiyorum ama hiç bir bilgim yok, ne tarz paten almalıyım? 

 

Paten seçiminde öncelikle nasıl kayacağınızı ve tarzınızı seçmelisiniz. Genel olarak 3 paten türü vardır. Fitness, Urban ve Agressive. 
hız pateni ve slalom pateni bu türlerin dışında tutmamız gerekmekte, çünkü hız  pateni alacak kişinin zaten paten tecrübesi olmak zorundadır. 
Hız Pateni genellikle yarışlarda ve maratonlarda kullanılmaktadır. Slalom patenin ise Urbandan frame boyu hariç 
aman aman bir farkı yoktur. Hem slalom için hem de Urban için kullanılabilen modeller de vardır Rollerblade Twister 80 gibi. 
Slalom patenin frame boyu ve teker aralıkları daha kısadır. Bu konuda tavsiyemiz başlangıç olarak fitness model patenler ile başlanması yönündedir.

 

Fitness; Genel olarak kullanılan paten türüdür. Bu 3 tür arasında botu en konforlu olandır. Teker çapları 76mm ile 90 mm arasında değişmektedir. 
Uzun süre kaymak için idealdir. Düz yolda kullanmak için en kullanışlı patendir. (sahil yolu vs.) Hafif atlama, zıplama da yapılabilir ama 
ama malesef botu genellikle deri-kumaş tarzında olduğu için atlama ve zıplamalarda  esneme yapabilir, deforme olabilir. 

 

Agressive: Tamamen parkurlarda hareket yapmak için, atlama zıplama için tasarlanmıştır. Frame'i, botu
tekerleri oldukça sağlamdır. Teker çapları 50mm ile 58 mm civarındadır. Botunun konforu modelden modele değişmesiyle beraber yine de Fitness patenlerin 
daha alt seviyesindedir. Normal yollarda da nispeten kayılabilir, ancak Urban ve Fitness patenler kadar hızlı gitmez. Yokuş aşağı hızlı inişlerde teker
boyu yüzünden diğerlerine göre daha güvensizdir. Hızlandıkça titreme yapar. 

 

Urban: Teker çapları 80 mm ile 90mm arasında değişmektedir. Botu tamamen sert malzemeden yapılmadır ve zamanla esneyip açılma yapmaz. 
Fitness paten modellerien  göre konfor açısından botunun sert olmasından dolayı biraz daha geri durumdadır. Uzun süreli kaymalarda (3-5 saat gibi) ayağı ağrıtıp terletir. 


Ama sert kullanım için idealdir, atlama ve zıplamalarda stabildir. Şehir içi ulaşım için, hızlı kaymak için tavsiye edebileceğimiz bir türdür. Frame'i kısa olanlarla belli başlı slalom hareketleri de yapılabilir. 

 

2-Hangi pateni almalıyım? 

 

Kayacağınız türü belirledikten sonra paten seçiminde tabii ki ikinci önemli nokta ayırabileceğiniz bütçedir. Sadece paten işinde olan, sadece paten üretmeye odaklanmış bir firmadan paten aldığınız sürece paranızın karşılığını alırsınız. Bot rengi, deseni, teker boyu, teker sertliği, frames  kısacası bilindik markalar dışına çıkmadan paten alacağınız takdirde geriye kalan tek şey zevkiniz ve bütçenizdir. 

 

3-Yeni başlayacağım, etrafımda paten kayan kimse yok. Nasıl öğreneceğim? 

 

Önceliğiniz paten kaymayı öğrenmek için temel eğitimizi profesyonel bir eğitmen ile birlikte almak olacaktır. ( Pratiklerle kendiniz de öğrenebilirsiniz ancak öğreneceğiniz yanlış hareketler ilerde sizin için sıkıntı yaratabilir. ) En önemli konu, tekerlekli patene yeni başlıyorsanız KESİNLİKLE trafiğe çıkılmaması gerektiğidir. Tekerlekli patene yeni başlayanlar mutlaka koruma ekipmanı ve kask kullanmak zorundadırlar.

 

Artistik Buz Pateni, Buz Hokeyi ve Tekerlekli paten ürünleri ile ilgili daha detaylı bilgi ve sorularınız için 7 / 24 hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.